Su Orucu Nedir? Nasıl Hızlı Kilo Verilir?

Bu yazımda Su orucu nedir ve nasıl su orucu ile kilo verebiliriz onu anlattım. Ancak su orucu tutmanızı kesinlikle önermiyorum. Bir doktor eşliğinde tutabilirsiniz. Bu sizin isteğiniz kalmış bir durumdur. Oluşabilecek sorunlardan sorumlu olmadığımı bildirmek isterim.

Su orucu, kilo verme ve çeşitli tedaviler için kullanılıyor. Biz bugün su orucu ile nasıl hızlı kilo verebiliriz onu öğreneceğiz. Sağlımız üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri neler,  kimler su orucu tutmalı gibi sorulara yanıt bulacağız. İnternette hızlı kilo verme ile ilgili bir çoğu yalan-yanlış bilgiler vardır. Bilimsel kanıtlar ile nasıl hızlı kilo verebiliriz onu öğrenelim.

7 gün yemek yemeden su içmek. Evet yanlış duymadınız hiçbir şey yemeyeceğiz. Sadece su ve birazcık kahve. Bunlar dışında hiçbir şey tüketmeyeceğiz. Milyonlarca yıldır yer yüzünde varlığımızı sürdürüyoruz. İnsan vücudu buna göre tasarlanmıştır. Eski dönemleri düşünün kıtlık zamanlarında insanların sağlıklı bir şekilde nasıl hayatta kaldıklarını düşünün. İşte bu açlık dönemlerinde sevmediğimiz o yağ kütleleri bizlere hayatta kalabileceğimiz enerjiyi veriyor.

Su Orucu Nasıl Tutulur?

Su orucuna başlamak için sabah saatlerini tercih edin. Uyanın ve güne bir bardak su ile başlayın. Öğle saatlerine doğru mideniz ağrıyabilir hatta ilerleyen zamanlarda mide krampları bile geçirebilirsiniz. Sürekli su tüketmeyi unutmayınız. Akşam üstüne doğru hafif bir baş ağrısı olabilir. Bu yine kişiden kişiye göre değişir. Ancak kadınların bu süreci daha geç atlattığı kanıtlanmıştır. Akşam olduğu zaman halsizlik olabilir. Ancak su içmeye devam. İlk gece açlıktan uyuyamayabilirsiniz. Panik yok.

Uyarı: Olası bir sorunda direk olarak bir acil servise başvurunuz. Bu orucu başlamanız kesinlikle önerilmez. Klinik gözlem altında başlamanız tavsiye edilir. Vitamin veya mineral eksiği olan kişiler tutmamalıdır. Kronik hastalığı olanlar, çocuklar, bünyesi zayıf olanlar ve psikolojik rahatsızlığı olanlar tutmamalıdır. Ancak klinik gözlem veya bir doktor aracılığı ile tutulabilir.

2.  günde artık sinirli gergin birisi olabilirsiniz. Çünkü vücudumuzda Glikojen ve Glukoz bitecektir. Vücudumuz enerjisini Glikojenden sağlamaya alışıktır. Buna tıpta Glukoz Yoksunluğu adı verilir. Sersemlik ve bulantılar olabilir. Bu süreçte aman kahveyi fazla kaçırmayın, bol bol su içiniz.

3. günün sonunda açlık duygusu ortadan kalkacaktır. Artık kendinizi daha enerjik hissetmeye başlayacaksınız. Artık yağlarımızı kullanmaya başladık diyebiliriz.

Kimler Su Orucu Tutmamalı?

 • Yemek bozukluğu olanlar
 • Aşırı Kilolu olanlar
 • Hamile veya Emziren kadınlar
 • Kalp rahatsızlığı veya kronik hastalığı olanlar
 • Tip 1 diyabeti yani şeker hastası olanlar
 • Migreni olanlar
 • Düzenli ilaç kullananlar
 • Yaşlılar

Yukarıda belirtilenlerden birisi iseniz kesinlikle tutmayınız.

Su Orucu Nasıl Yapılır?

Su Orucunun Olası Zararları Nelerdir?

Tamamen yanlış bir kilo verme yöntemi sayılmasa da bilimsel olarak tamamen sağlıklı olduğu henüz kanıtlanmamıştır. Su orucunda 3. Günün sonunda her gün yaklaşık 1 kiloya kadar kilo verilebilmekte.

 • Vitamin veya mineral kaybı ve buna bağlı rahatsızlıklar
 • Halsizlik, yorgunluk, asabi olmak.
 • Erken yaşlanma. (Araştırdığım kaynaklara göre su içmek genel olarak genç ve dinç gösteriyor.)
 • İnsülin direnci ve diyabet hastalığı riski (Bu madde bir fikir çatışması olduğunu fark ettim kimi kaynaklar tam tersi İnsülin direncinin arttığını iddia ediyor.)

Su Orucu İle Günde Kaç Kilo Verebilirim?

Ortalama insanlar günde 450 gram yağ yaktığı kanıtlanmıştır. Ancak bünyenize ve yağ oranınıza göre bu 1 kiloya kadar çıkabilmektedir.

İskoçya Dundee Üniversitesinde yürütülen tedavi amaçlı su orucu uygulamasında, 27 yaşındaki Angus Barbieri tıbbi gözetim altında tam 382 gün oruç tutmuştur. 125 kilo vermiştir. 207 kilodan 82 kiloya düşmüştür. Ayrıca hayatı boyunda 90 kilonun üzerine çıkmamıştır.

Kastan kilo verme gibi bir durum oluşmaz. Çünkü kaslarımız primer enerji deposu olarak kullanamayız. Su kaybı yaşadığımız için yumuşama veya incelme olur. Ancak normal yaşantımıza döndüğümüzde kaslarımız 3-4 gün içerisinde eski görüntüsüne dönecektir. Kadınlarda regl döngüsü durabilir.

Sağlık kategorisindeki diğer yazılarımı da okumak isterseniz diye buraya bırakıyorum.

Orucunuzu Açarken Dikkat Edin!

İlk etapta çorba gibi hafif gıdalar tüketin. Sonrasında temel gıdalar örneğin yumurta ve peynir tüketebilirsiniz. 3. Günün sonra artık eskisi gibi yemek yiyebilirsiniz. Hemen tuvalete çıkamayabilirsiniz. Korkmayın, birkaç gün içerisinde normale dönecektir.

İbn-i Sina hastalarında birkaç günlük şifa orucu tuttururmuş. Bunu da söylemeden geçmemeyim dedim.

Su Orucunun Faydaları Nelerdir?

 • Kilo vermek
 • Detoks
 • İrademizi arttırmak
 • Vücutta biriken çöpleri atmak
 • Genç ve Dinç görünüme sahip olmak

Bu konuda güzel bir videosu bulunan Sayın Dr. Murat İŞÇİ’nin videosunu izlemenizi öneririm. Nede olsa işin uzmanında dinlemenizde fayda var.

Bu diyeti yapanlar yorum olarak yaşadıklarını atarlarsa diğer yapacak olanlara yardımcı olabilirler.

1 yorum
 1. Berna Günay Diyorki

  Yazınızı doktor bir arkadaşımla paylaştım. Arkadaşım gayet olabileceğini yani şu orucunu tutabileceğimi söyledi. Bakalım başlayacağım. Çok teşekkür ederim. 7 günde kaç kilo verdiğimi ise tekrardan yorum olarak yazacağım.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamını Oku.