Maladaptive (Hayal Kurma) Hastalığı

Panik Bozukluğuna İlişkin Yaygın Maladaptive Davranışlar

Uyumlu olmak toplumdaki bütünün parçasında yer bulmak anlamına geliyor. Uyumsuz yani Maladaptive davranışlar, bazı bireylerin yeni durumları veya ortamların rahatsızlığıyla doğrudan karşı karşıya gelmekten kaçınmak için kullandıkları davranışlardır. Yeni durumlara uyum sağlamak istememenin acısını hafifletmek için gerçeklikten uzaklaşan kişiler Maladaptive ile baş başa kalıyor.

Aslında basit mantıkla bu problemi yaşayan kişiler gerçek hayatın sorumluluklarından ve rutinlerinden uzaklaşmak için kendilerini iç dünyalarına kapatıyorlar.

Sık panik (anksiyete) atakları yaşıyorsanız ve panik bozukluğu veya başka bir anksiyete bozukluğu teşhisi konulduysa, durumunuzla başa çıkmak için uyumsuz (Maladaptive) veya zayıf davranış modelleri geliştirmiş olabilirsiniz.

Maladaptive Davranışları Anlama

Maladaptive davranışlar, durumlara sağlıklı bir şekilde uyum sağlama yeteneğini engelleyebilir. Özünde, yaşamın taleplerine ve streslerine uyum sağlamanızı veya başa çıkmanız ile ilgili engel oluşturur. Genellikle kaygıyı azaltmak için kullanılan Maladaptive davranışlar, işlevsiz ve üretken olmayan sonuçlara yol açar. Başka bir deyişle, yardımcı olmaktan daha fazla zarar verir.
Maladaptive davranışlar burada işlevsiz olarak sınıflandırılmıştır, çünkü kaygıdan sadece kısa süreli rahatlama sağlama eğilimindedirler. Uzun vadede kaygınızla başa çıkmanıza yardımcı olmazlar. Bu davranışlar üretken değildir, çünkü probleminizin kökünü hafifletmek için hiçbir şey yapmazlar ve aslında altta yatan sorunu beslerler.

Maladaptive Anksiyete Bozukluğu Görseli
Maladaptive Anksiyete Bozukluğu Görseli

Maladaptive Belirtileri Nelerdir?

Panik Bozukluğuyla İlişkili Maladaptive Davranışları incelediğimizde karşımıza çıkan başlıkları aşağıda sizler için listeledik; Panik bozukluğu ile ilgili bazı yaygın uyumsuz davranışlar şunlardır:
Kaçınma
Kaçınma bir tatsızlıktan kurtulmak, özellikle üzerinde kontrolünüz olmayan geçici şeyler için en iyi adımdır. Ancak sürekli aynı davranışı sergilediğinizde Maladaptive davranıştır.
Birçok insan için, panik bozukluğu semptomları genellikle bir dizi kaçınma davranışını tetikler. Bu, panik bozukluğu olan kişilerin % 25 ila % 50’sinde ortaya çıkan yaygın bir komplikasyon olan agorafobi ile sonuçlanabilir. Agorafobi’nin gelişmesi biraz zaman alabilir veya oldukça hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir. Bazı hastalar agorafobik semptomlarının ilk panik ataklarından sonra başladığına inanırlar. Agorafobi kök saldığında, kaçınma davranışları genellikle hızla çoğalır.

Maladaptive Wikipedia kaynağı: https://en.wikipedia.org/wiki/Maladaptation

Madde Kullanımı

Panik bozukluğu ve agorafobi dâhil olmak üzere anksiyete bozuklukları olan insanlar bazen korku ve endişe ile başa çıkma aracı olarak alkol veya diğer maddeleri kullanırlar. Araştırmalar, anksiyete bozukluğu olan kişilerin anksiyete bozukluğu olmayanlara göre alkol veya başka bir maddeyi kötüye kullanım bozukluğuna sahip olma olasılığının daha yüksek olduğunu göstermektedir.
Stres ve anksiyeteyi kontrol etmek için bireyler farklı yollar dener; alkol veya diğer ilaçları kötüye kullanmak Maladaptive bir davranış olarak sınıflandırılmıştır, çünkü sadece geçici bir rahatlama sağlar ve daha uzun vadeli problemler yaratabilir. Madde bağımlılığı altta yatan sorunu çözmez ve uzun süreli alkol veya uyuşturucu kullanımı veya kötüye kullanımı hoşgörü, bağımlılık ve bazıları için bağımlılığa neden olabilir.
Kısacası alkol, reçeteli ilaçlar veya reçetesiz ilaçlar olsun, madde kullanımı bir tür kaçınma davranışı olabilir. Kaygıyı hafifletmek veya duygularınızı yok etmek için kullandığınızda bir sorun var.
Kaygıyı Azaltmak İçin Alkol ve Uyuşturucu Kullanmanın Tehlikeleri

Geri çekilme

Yaşamdaki birçok zorluk, hem davranışsal hem de zihinsel olarak sürekli eylem gerektirir. Bazen mücadele eder ve başarılı oluruz. Bazen mücadele ve başarısız oluruz. İkincisi meydana geldiğinde, tekrar deneyebiliriz veya durumumuzu istifa ederek kabul ederek çatışmadan çekilebiliriz.
Panik bozukluğu veya diğer anksiyete bozuklukları söz konusu olduğunda, geri çekilme iyileşme ile bağdaşmaz. Bu uyumsuz bir davranıştır çünkü hastalığa boyun eğdiğimiz ve yaşamın taleplerini karşılayamadığımız anlamına gelir. Özünde, bu anlamda geri çekilmek vazgeçmek gibidir.

Kaygıyı Öfkeye Dönüştürmek

Panik bozukluğu, agorafobi veya başka bir anksiyete bozukluğu olan kişilerin durumlarından dolayı hayal kırıklığı yaşaması normaldir. Bazen bu hüsran, kendinize, durumunuza veya başkalarına karşı öfke haline gelebilir. Bu tür öfke, kaygıdan kaynaklanır. Öfke güçlü bir duygudur ve insan deneyiminin normal bir parçasıdır. Herkes bir anda öfkeli hissedebilir ve öfkenin kendisi kötü bir şey değildir. Ancak öfkenizi sağlıksız yollarla ifade ederseniz, bu bir sorun haline gelebilir. Ayrıca, öfke endişenizi artırabilir ve panik belirtilerinizi kötüleştirebilir. İyi haber şu ki, öfke yönetimi programları, kaygıyla başa çıkmanın daha uyumlu yollarını bulmanıza yardımcı olabilir.

Sağlık kategorisinde yazılarımı okumak istiyorsanız -> Sağlık

Maladaptive Hayal Kurma

Daydreaming genellikle sağlıklı bir eğlencedir. Zihni serbest bırakır ve problemleri çözmenize yardımcı olur.
Maladaptive hayal kurma, insan etkileşimi veya gerçek hayata katılım yerine geniş bir fanteziye girdiğiniz zamandır. Bu hayaller her seferinde saatlerce sürebilir ve geri dönmenizi sağlayan karmaşık grafikler ve karakterler içerebilir. Daha sonra sizi gerçeklikle yüzleşmekten alıkoyabilirler.

Bu yazı küçük bir bilgilendirme ancak kendinizde uyumsuz davranışlar tespit ediyorsanız bir psikiyatri uzmanından randevu almanızı şiddetle öneririz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul et Devamını Oku.